AKTUELNO

Hrvatsku danas potresa slučaj četvorogodišnje devojčice koja je preminula nakon što su je radnici gradilišta pronašli u zatvorenom automobilu u Rovinjskom Selu. Devojčica je preminula u riječkoj bolnici, usled toplotnog udara i dehidracije zbog kojih su joj bili oštećeni vitalni organi.

Otac ju je ostavio u vrelom automobilu da je ne bi budio, a pritom nije upalio klimu, dok je sve prozore zatvorio da u automobil ne bi ulazila prašina sa gradilišta, prenose mediji.

Dete je dva sata provelo u kolima, nakon čega joj je pozlilo, a protiv oca (33) je podnesena kaznena prijava.

Slučajevi umiranja dece u toku leta baš zato što su ostavljena u vrelim kolima zabrinjavajuće su česti, a čak i kratko vreme koje dete provede u takvom automobilu potencijalno je smrtonosno, jer za kratko vreme temperatura u zatvorenom automobilu može da naraste do 52 stepena.

EVO ŠTA SE DEŠAVA SA TELOM DETETA U VRELIM KOLIMA

Ako je dete u tamnim kolima, oblačno je, a temperatura je 22 stepena:

45 minuta:

- hipertermija.

- znojenje.

- žeđ.

- izrazita neprijatnost.

70 minuta:

- pojačano znojenje.

- pojačan rad srca.

- crvenilo.

105 minuta (život ovde postaje ugrožen)

- nesvestica.

- dehidracija.

- slabost.

- povraćanje.

- dete ostaje bez daha.

Kako temperatura raste, simptomi se pogoršavaju. Na temperaturi od 27 stepeni, dovoljno je 25 minuta da dođe do hipertermije, a 100 minuta na 30 stepeni je dovoljno da dete dođe u životnu opasnost - simptomi su halucinacije, vrtoglavica i delirijum.

Kako upozoravaju lekari, i temperatura od 18 stepeni opasna je za decu, naročito onu manju, čije telo još nije potpuno osposobljeno za regulaciju temperature.

Opšti zaključak lekara je da nikada, ni po koju cenu, dete ne ostavljate u kolima, čak ni na minut i čak ni kada je vreme oblačno.

#Automobil

#Hrvatska

'